آموزشگاه موسیقی شَه‌تار

کالیمبا

کالیمبا یک ساز کوبه‌ای آفریقایی است که صدای دل‌نشین و آرام‌بخشی دارد. این ساز کوچک و جمع‌وجور گزینه‌ای بسیار عالی برای افرادی است که قصد دارند به‌تازگی سازی را برای نواختن انتخاب کنند.

با این که هنوز هم به‌صورت دقیق منشأ کالیمبا مشخص نشده است، اما می‌توان قدمت این ساز را به تقریباً 3000 سال قبل بازگرداند. این در حالی است که اولین کالیمباهای فلزی حدوداً 1300 سال پیش ساخته شدند. کالیمبا که به‌عنوان ساز بومی مردمان زیمباوه شناخته می‌شود در ابتدا از موادی مانند بامبو و یا کدو ساخته می‌شد.

اما با گذشت زمان و ظهور فلز، کم‌کم ساخت کالیمباهای فلزی نیز آغاز شد. تاریخچه این ساز بی‌نظیر شباهت بسیار زیادی با گیتار یا پیانو داشته که توسعه آن در مراحل و تحولات بسیاری در طول زمان شکل‌گرفته است. اما آیا می‌دانید که ریشه کالیمبا چیست؟ ریشه این ساز به ساز دیگری به نام mbira بازمی‌گردد که بین مردم آفریقا محبوبیت بی‌نظیری داشت. 

در کتاب‌هایی که توسط کاشفان پرتغالی به انتشار رسیده است، آن‌ها از نوعی ساز انگشتی که دارای طناب‌های فلزی بود یاد کرده‌اند و عنوان داشتند که این ساز در سراسر این قاره محبوبیت بالایی دارد. اما چند قرن طول کشید که جهانیان با این ساز آشنا شوند. آشنایی ما با کالیمبا در قرن نوزدهم و توسط فردی انگلیسی به نام هیو تریسی رخ داد.

اشتراک گذاری

رزرو نوبت